Ojedinelý názor? Alebo sme mlčiaca väčšina?

Autor: Marián Kališ | 27.1.2016 o 13:07 | Karma článku: 5,44 | Prečítané:  789x

Sme zaplavovaní informáciami o utečencoch. Z úst našich čelných predstaviteľov vychádza hlavne obava z ich príchodu a bezpečnostné riziko. Existuje u nás vôbec nejaká solidarita a pochopenie pre utrpenie iných ľudí?

Každý deň čítam noviny a každý deň sa v nich píše o utečencoch. A každý deň nechápem. Nechápem, kde sa v našej krajine berie toľko strachu z utečencov. Aký sme to národ? Učili nás, že holubičí. To je asi taký, že nikomu asi neublížime. Hovorili nám a v televízii aj často ukazovali, že návštevy vítame chlebom a soľou. To znamená, že k cudzím ľuďom sa správame priateľsky. Väčšina obyvateľstva sa hlási ku kresťanstvu. Tu jedno z prikázaní hovorí: „Miluj blížneho ako seba samého“. Z tohto všetkého mi vychádza, že k utečencom by sme mali mať asi iný postoj ako máme. Kde sa stala chyba? Nemôže nás predsa zblbnúť jeden pošahanec, ktorý momentálne predsedá našej vláde. A jeho kumpáni z vlády a strany tiež nepôsobia veľmi vierohodne, aby nám mohli zmeniť naše životné postoje. Je pravda, že ani politici z iných strán sa tejto témy nezhostili nejako svetoborne. Keď Fico ukázal, že na tejto téme môže zbierať medzi pospolitým ľudom plusové body, nikto z opozície nechcel ísť do rizika, že by mohol na tom stratiť viacej voličov ako získať. Je to ale pravda? Naozaj neexistujú na Slovensku ľudia, ktorí majú k téme utečenci iný názor ako naši čelní predstavitelia? Pardon, prezident Kiska je tiež čelný predstaviteľ a má iný názor. A nedávno zosnulý a veľavážený Anton Srholec nám tiež celý svoj život ukazoval otvorenú náruč, lásku a obetavosť pre trpiacich a strádajúcich. Ekonómovia nás tiež presviedčajú, že pri takom demografickom vývoji aký u nás máme sa bez prílevu novej pracovnej sily zo zahraničia nezaobídeme. Mnohé krajiny EÚ už majú jasnú predstavu o počtoch ľudí, ktorých budú musieť v budúcnosti prijať.  

Možno je celý problém v tom, že slovo utečenec v nás vzbudzuje negatívny pocit. Mali by sme viacej asi hovoriť o dlhoročnom utrpení týchto ľudí, zabíjaní ich blízkych, bombardovaní a ničení ich domov, dedín a miest, ich bezvýchodiskovej situácii a zúfalstve. Útekom z vojnou devastovanej domoviny niektorí vidia šancu na prežitie a možno aj lepší život ich detí. Je to ale skutočne tak? Čo ich čaká počas úteku? Z jednej hrôzy sa dostanú do druhej. Keď sa im podarí dostať cez hranice skončia v utečeneckom tábore. Ťažký život tam ich prinúti pokračovať útekom ďalej. Svoje úspory vložia do rúk mnoho krát bezcharakterných prevádzačov, ktorí toto robia len pre vidinu rýchleho zárobku a vôbec sa nestarajú o bezpečnosť utečencov pri prevoze, či už po súši alebo mori. Videli sme tie otrasné zábery a počuli o tých tragédiách, ktoré sa na týchto cestách stali. Tí, ktorí sa dostali až do Európy sú veľakrát konfrontovaní ďalšou agresiou voči ním a odmietaním. Potom sa nedá čudovať, že niektorí povedia, že keď majú zomrieť zomrú radšej vo svojej vlasti (ako sme mohli čítať v rozhovore so sýrskym lekárom).

Kam sa podela pri tomto všetkom naša láska, obetavosť, snaha pomáhať ľuďom v núdzi? Či sme už zabudli na to, koľko Slovákov odišlo zarábať na živobytie do Ameriky? Koľko našich mladých ľudí robí v Anglicku, Nórsku, koľko našich žien robí opatrovateľky v Rakúsku a Nemecku? Títo ľudia tam odchádzajú väčšinou za lepším zárobkom. Odchodom zo svojej domoviny si nezachraňujú holý život.

Obávam sa, že našim necitlivým postojom k utečencom, odmietaním spoluzodpovednosti za riešenie tejto situácie s ostatnými krajinami EÚ si na seba ľahko privodíme nevôľu najmä starých európskych demokracií, ktoré odmietnu ďalej trpieť toto naše príživníctvo a nezodpovednosť. Zrušenie Schengenu a nové budovanie hraníc nemusia dať na seba dlho čakať. A potom....z nás sa opäť môžu stať utečenci za lepším životom, odkázaní na milosť a nemilosť iných krajín.    

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Pašku už nechcú ani ako moderátora. Skončí tak aj Kaliňák?

Príchodom chladných mesiacov sa politický vplyv Pavla Pašku zo Smeru pravidelne scvrkáva.

SVET

Rusko straší presunom flotily, Európa sa bojí konfliktu

Podľa odborníkov ide skôr o demonštráciu sily ako o reálnu hrozbu.

KULTÚRA

Maďarská kameramanka, ktorá podrazila utečenca zo Sýrie, dostala cenu

Dostala sa na pódium filmového festivalu.


Už ste čítali?